Legowiska dla gryzoni - Kompletny przewodnik 0
Legowiska dla gryzoni

Legowiska dla gryzoni - Kompletny Przewodnik

Każde zwierzątko domowe, także gryzonie, potrzebuje odpowiedniego miejsca do spania. Dlatego musisz przygotować dla niego odpowiednie legowisko, by spełnić jedną z podstawowych jego potrzeb — potrzebę wypoczynku.

Gdy kompletujesz wyprawkę dla swojego gryzonia, z pewnością o legowisku i podajniku na wodę pomyślałeś już na początku. Na szczęście, jeżeli chodzi o legowiska dla gryzoni, to naprawdę masz w czym wybierać. Przygotowaliśmy bowiem dla Twojego małego pupila naprawdę wyjątkowe miejsca do spania, w różnych formach, kolorach i typach.

Jakie są rodzaje legowisk dla gryzoni?

Każdy gryzoń powinien posiadać legowisko. Jeżeli hodujesz więcej niż jednego, każde zwierzątko powinno mieć swoje własne miejsce do spania. Wybór odpowiedniego typu legowiska zależy od osobowości, temperamentu, upodobań konkretnego zwierzątka oraz stopnia jego oswojenia.

Ze względu na formę, dostępne są trzy rodzaje legowisk dla gryzoni:

Kiedy wybrać zamknięte legowisko dla gryzonia?

Wybierz legowisko zamknięte, gdy dopiero przymierzasz się do zakupu zwierzątka. Na początku gryzonie są dość płochliwe, dlatego chętniej szukają miejsc ustronnych. Zanim Twoje zwierzątko Ci zaufa i przyzwyczai się do Twojej obecności, może minąć sporo czasu. Szczególnie bojaźliwe są chomiki, świnki morskie i króliczki.

Jeżeli poświęcisz swojemu pupilowi wystarczającą ilość czasu oraz będziesz cierpliwy i wytrwały, to z czasem nauczysz go nawet jedzenia z ręki. Przygotuj się jednak na to, że niektóre gryzonie do końca pozostają nieufne, mimo Twojej wytrwałości. Dla tych właśnie zwierzaków najlepsze będzie legowisko zamknięte.

Gdy wahasz się pomiędzy legowiskiem otwartym a zamkniętym, wtedy wybierz Domek dla gryzoni, które z powodzeniem łączy obie funkcje. To doskonała opcja dla tych gryzoni, które mimo oswojenia nadal chętniej wybierają miejsca, w których mogą się ukryć. Domek dla gryzoni jest idealnym kompromisem.

W jakich sytuacjach sprawdzi się otwarte legowisko dla gryzonia?

Gdy Twój zwierzak towarzyszy Ci już od dłuższego czasu i masz pewność, że nie obawia się Twojej obecności, wtedy możesz wybrać legowisko otwarte. Takie miejsce do spania może być także alternatywą, gdy posiadasz już zamknięte legowisko i chcesz stworzyć swojemu pupilowi dodatkowe miejsce wypoczynku.

Obserwuj swojego gryzonia i jego zachowania. Gdy zdarza mu się usnąć na sianku i nie szuka ustronnych miejsc, nie zagrzebuje się w trocinach, wtedy możesz śmiało wybrać dla niego legowisko otwarte. Takie zachowanie bowiem świadczy o tym, że zwierzątko akceptuje Twoją obecność.

Jak dbać o legowisko dla gryzoni?

Pamiętaj, że jako właściciel gryzonia jesteś odpowiedzialny za higienę i czystość klatki czy też terenu przeznaczonego dla Twojego pupila. Dlatego powinieneś wygospodarować każdego dnia co najmniej 10-15 minut, by wysprzątać otoczenie, w którym Twój gryzoń przebywa.

Legowiska dla gryzoni wykonane z tkanin są łatwe w utrzymaniu czystości. Każde z legowisk posiada wyjmowaną poduchę-matę, którą łatwo wyczyścisz z sierści lub niewielkich zabrudzeń. Tak prosty sposób ich czyszczenia jest możliwy dzięki tkaninie minky, która jest gładka, dlatego bardzo łatwo usuwa się z niej niewielkie zanieczyszczenia.

Wszystkie wyjmowane wodoodporne poduchy do legowisk wykonane są z tkaniny oxford, która nie przepuszcza cieczy, więc zabezpiecza wnętrze legowiska. Dlatego, gdy Twój gryzoń zabrudzi ją, możesz taką matę wyprać oddzielnie. Wystarczy wrzucić ją do pralki i wyprać w temperaturze 40 stopni.

Raz na jakiś czas warto jednak zadbać o czystość całego legowiska z tkaniny. Ale z naszymi produktami nie będziesz miał problemu, ponieważ możesz wyprać również całe legowisko w temperaturze 40 stopni. Wypełnione są one specjalistyczną bezpieczną sprężystą pianką usztywniającą, która błyskawicznie wysycha po praniu, dlatego nie musisz obawiać się, że legowisko zatęchnie lub że zalęgnie się w jego wnętrzu pleśń.

Korpus drewnianego domku wystarczy przetrzeć od czasu do czasu wilgotną szmatką. Podobnie w przypadku półki Ferplast z tworzywa sztucznego, którą również wystarczy przetrzeć szmatką lub umyć pod bieżącą wodą.

Jakie są zalety drewnianych domków dla świnek morskich?

Od razu wpadły Ci w oko te wspaniałe i ładnie prezentujące się drewniane domki? Drewniane domki są bardzo trwałe, a przede wszystkim w pełni bezpieczne dla Twojego pupila, a to dlatego, że wykonane są z naturalnego drewna sosnowego. Gryzonie należą do grupy zwierząt, którym ciągle rosną zęby, dlatego cały czas muszą coś podgryzać, by je ścierać.

Może się więc zdarzyć, że zwierzątko oprócz odpowiednich gryzaków, pogryzie również swoje legowisko. Na szczęście naturalne drewno nie jest szkodliwe dla zwierząt, dlatego w takim przypadku nie musisz obawiać się o zdrowie swojego pupila.

Drewno w naturalny sposób reguluje także odpowiednią wilgotność otoczenia. Jest to możliwe, ponieważ drewno pochłania wilgoć, gdy w otoczeniu jest jej zbyt dużo, a w momencie, gdy powietrze robi się zbyt suche, oddaje wilgoć z powrotem. Taki domek zapewni więc Twojemu gryzoniowi odpowiednie i komfortowe warunki.

Co więcej, drewniany domek ma aż dwa legowiska. W środku znajduje się wyjmowana poducha-mata z warstwą wodoodporną. A na dachu umieściliśmy jeszcze drugą matę z 10-centymetrowymi bokami, dla zwierzątek, które lubią spać na otwartej przestrzeni. Takie rozwiązanie daje Twojemu gryzoniowi możliwość wyboru pomiędzy legowiskiem-kryjówką a legowiskiem otwartym w zależności od jego nastroju.

Drewniany domek dla świnki morskiej

Dlaczego legowiska posiadają parciane uchwyty i karabińczyki?

Niektóre z legowisk dla gryzoni posiadają parciane uchwyty. W zestawie otrzymasz także mocne karabińczyki. To bardzo ważne elementy, które pozwolą Ci stabilnie przytwierdzić każde legowisko dla gryzonia do ścianek klatki.

Gryzonie gonią się, wspinają na legowiska, ścielą sobie miejsce do snu, przegrzebują trociny — a to wszystko sprawia, że takie miejsce do spania „wędruje” po całej klatce.

Aby uniknąć takiej sytuacji, do większości legowisk dodaliśmy parciane uchwyty, dzięki którym możesz przymocować je do ścianek klatki. W zestawie otrzymasz także mocne karabińczyki. Karabińczyki są odpinane, abyś mógł w łatwy sposób ściągnąć je, gdy będziesz chciał wyprać legowisko w pralce.

Takie uchwyty pozwolą Ci nie tylko przymocować legowisko do ścianki, ale umożliwią także jego podwieszenie, aby urozmaicić Twojemu gryzoniowi miejsce wypoczynku lub by po prostu zwiększyć przestrzeń do wybiegu na środku klatki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep internetowy Shoper.pl